Роз’яснення НСЗУ надавачам медичних послуг, що надають первинну медичну допомогу
Надавачам медичних послуг, що надають первинну медичну допомогу (за списком)
Шановні партнери!
Національна служба здоров’я України (далі — НСЗУ) з метою підготовки до укладення договорів про надання медичних послуг за програмою медичних гарантій (далі — договір) щодо надання первинної медичної допомоги на 2025 р. інформує про таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2024 р. № 1110 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 410 «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», які набувають чинності з 1 січня 2025 р., зокрема, в частині укладення договору на строк більше одного календарного року. Договір на строк до 3 років може укладатися виключно із закладами охорони здоров’я незалежно від форми власності або фізичними особами — підприємцями, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та надають первинну медичну допомогу, екстрену медичну допомогу, а також із кластерними та надкластерними закладами охорони здоров’я, що визначені в установленому порядку.
Тобто у 2025 р. строк, на який укладається договір щодо надання первинної медичної допомоги між НСЗУ та суб’єктом господарювання, буде до 31.12.2027 р. з урахуванням особливостей Порядку реалізації програми медичних гарантій на відповідний рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 р. № 391 затверджені Вимоги до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення (далі — Вимоги).
Звертаємо увагу, що обов’язковою вимогою до надавача медичних послуг відповідно до Вимог є наявність ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Нагадуємо, що суб’єкт господарювання має право провадити господарську діяльність з медичної практики (надавати медичні послуги) лише в тих місцях, які були зазначені в заяві про отримання ліцензії та в документах, що додавалися до неї. У випадку зміни таких даних необхідно повідомити відповідний орган ліцензування — Міністерство охорони здоров’я України.
Відповідно до підпункту 10 пункту 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. № 285, ліцензіат зобов’язаний повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії. У повідомленні зазначаються тільки ті відомості, які змінилися.
Враховуючи викладене вище, наголошуємо, що інформація, внесена вами в електронну систему охорони здоров’я (далі — ЕСОЗ), повинна відповідати даним, зазначеним у ліцензії та в документах, що додавалися до неї (з урахуванням внесених до них змін, поданих ліцензіатом органові ліцензування), а саме:
- медичні спеціальності;
- місця провадження господарської діяльності;
- дані щодо ліцензії, зокрема дата ухвалення рішення, номер наказу МОЗ.
Нагадуємо, що відповідно до специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за напрямом «Первинна медична допомога» однією з вимог до організації надання послуги є забезпечення проведення лабораторних обстежень, передбачених специфікаціями, надавачами медичних послуг або на умовах договору підряду.
Отже, надавачі медичних послуг відповідно до підпункту 15 пункту 19 Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 410, можуть залучати до надання послуг згідно з договором тільки тих підрядників, інформація про яких внесена до системи, тільки стосовно тих послуг, для яких в оголошенні прямо передбачена можливість їх надання підрядниками.
Отже, якщо надавач медичних послуг буде залучати іншого суб’єкта господарювання для забезпечення проведення лабораторних обстежень, передбачених специфікаціями, слід до дати подання пропозицій про укладення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 2025 р. забезпечити укладення договору з підрядником зі строком його дії, що включає період з 01.01.2025 до 31.12.2025 р. або, за можливості, до 31.12.2027 р.
Якщо договір з підрядником буде укладено на один рік, у такому разі заклад має забезпечити укладення таких договорів щороку, до 01.01.2026 та до 01.01.2027 р., та повідомити НСЗУ листом стосовно укладення такого договору, після цього будуть внесені відповідні зміни у договір про медичне обслуговування в частині зміни договору з підрядником.
Отже, для уникнення будь-яких проблем при укладенні договорів на 2025 р. відповідно до пункту 11 Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 410, зокрема технічних, НСЗУ наголошує на необхідності проведення постійного внутрішнього аналізу надавачем медичних послуг у частині своєчасності внесення до системи точної та достовірної інформації.
Також нагадуємо, що пропозиція суб’єкта господарювання, який бажає укласти договір з НСЗУ, зокрема, повинна містити скановану копію документа, що підтверджує доступність будівлі та приміщення, в яких суб’єкт господарювання провадитиме свою діяльність, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до будівельних норм і правил, виданого фахівцем з питань технічного обстеження будівель та споруд, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, для кожного з місць надання послуг, яке буде включено у договір.
Звертаємо увагу, що якщо зазначений документ подавався суб’єктом господарювання під час укладання договору в минулий період, він додається у разі, коли відбулися зміни умов його отримання (зокрема, зміна місцезнаходження юридичної особи, адреси розташування будівлі, будівельних норм і стандартів).
З повагою
директор Департаменту договірної роботи
Ігор ЖОЛНОВИЧ
Джерело: Національна служба здоровʼя України