Проведення щеплення проти грипу в аптеках: механізми від МОЗ
Ліцензійні умови чітко регламентують вимоги до аптек, у яких будуть проводитися щеплення.
Зокрема, такі аптеки повинні:
- отримати ліцензію МОЗ України на провадження господарської діяльності з медичної практики,
- забезпечити відповідне матеріально-технічне обладнання,
- мати окремо організоване приміщення для проведення щеплень пацієнтам та зону очікування.
Право на проведення щеплень в аптеках мають лише ті фармацевти, що пройшли спеціальне навчання, яке дозволяє надавати послугу з вакцинації кваліфіковано та безпечно. У вересні цього року перша група фармацевтичних працівників пройшла тематичний фаховий курс в НМУ ім. О. О. Богомольця. Під час навчання вони отримали необхідні знання та практичні навички для проведення вакцинації в умовах аптечного закладу, відповідно до чинних стандартів та протоколів. Ідеться про правила організації та техніки проведення щеплень, надання домедичної допомоги при анафілаксії та інших невідкладних станах.
Навчання були розроблені та проведені Тренінговим центром сімейної медицини із залученням провідних експертів з імунопрофілактики за підтримки Бюро ВООЗ в Україні, за програмою забезпечення готовності до пандемічного грипу (PIP) та за ініціативи МОЗ у межах підготовки до впровадження вакцинації в аптеках. Крім цього, на основі цієї навчальної програми за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» відбудеться навчання викладачів університетів для подальшого запровадження відповідного циклу тематичного удосконалення фармацевтичних працівників (фармацевт, фармацевт клінічний).
Що потрібно для того, аби зробити щеплення проти грипу в аптеці?
- отримати рецепт на вакцину у сімейного лікаря (це можна зробити дистанційно);
- звернутися в аптеку, яка отримала ліцензію на проведення вакцинації;
- придбати вакцину в аптечному пункті;
- заповнити згоду на проведення щеплення;
- отримати щеплення безпосередньо в аптеці;
- зачекати 30 хв після щеплення та отримати довідку про вакцинацію;
- надати довідку про щеплення своєму сімейному лікарю.
Вакцинуватися бажано до початку зростання захворюваності на грип (у вересні-жовтні), щоби утворився імунітет та достатню кількість захисних антитіл. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.
Нагадаємо, доступні в Україні вакцини проти грипу — «неживі», тому їх можна поєднувати з усіма іншими вакцинами.
Проти сезонного грипу рекомендована щорічна вакцинація, адже за тяжкого перебігу він може спричиняти небезпечні ускладнення: ураження серця, легенів, нирок тощо. Вакцина проти грипу не входить до переліку безоплатних щеплень, однак рекомендована, особливо людям з групи ризику (усім, хто працює в місцях масового скупчення людей: медпрацівникам, правоохоронцям, учителям, а також вагітним, пацієнтам із хронічними захворюваннями, дітям до 5 років та людям старше 60 років).
Вакцини проти грипу французького та корейського виробництва з початку жовтня вже доступні в аптеках. Вони сертифіковані та пройшли державний контроль якості.
Джерело: Редакція "ОК.Медик" за матеріалами Міністерства охорони здоров'я України