Е-направлення: особливості формування та яку інформацію має містити

Е-направлення формується лікарем в ЕСОЗ, а пацієнту, який зареєструвався у системі з номером телефону, надходить смс-повідомлення від системи з номером е-направлення. Якщо пацієнт зареєстрований в ЕСОЗ без номеру телефону – тоді інформаційну памʼятку про е-направлення можна отримати у роздрукованому вигляді або іншим способом, який узгодили лікар та пацієнт. 

Деякі пацієнти переконані, що лікар видає е-направлення на медпослуги (консультацію, аналізи чи інструментальні обстеження) до конкретного медичного закладу чи лабораторії і тому е-направлення має містити назву медичного закладу, в який пацієнт має звернутись по призначену медичну послугу. Однак це стосується лише тих випадків, коли пацієнта переводять зі стаціонару у стаціонар, а також при проведенні неонатального скринінгу новонароджених. Для всіх інших е-направлень надавач медичних послуг – не зазначається. Таким чином пацієнт самостійно обирає, де він хоче отримати послугу.

Сьогодні детальніше розкажемо, як формується е-направлення, яка інформація у ньому зазначається та як ним скористатися. 

Звертаємо увагу, що паперова інформаційна довідка видається виключно на прохання пацієнта. Надавачі медичних послуг не повинні її вимагати, адже уся необхідну інформацію можна переглянути у системі за номером е-направлення. Інфодовідка НЕ є документом. Е-направлення зберігається в ЦБД ЕСОЗ як електронний документ і перевірити його можна тільки через МІС.

Який лікар може створити е-направлення?

Е-направлення створюється лікарем, який призначив медичну послугу пацієнтові. Технічна можливість його створення наявна у лікарів закладів всіх форм власності (комунальні, державні, ТОВ, ФОП, тощо) та незалежно від їх посади чи спеціальності (хірург, травматолог, інфекціоніст, зав. відділенням, тощо).

Е-направлення є медичним документом. Можливість призначення необхідної медичної послуги пацієнтові не залежить від наявності договору з Національною службою здоровʼя України. Тобто навіть лікар вашої улюбленої приватної лікарні може видати вам е-направлення.

Нагадуємо, що отримати е-направлення можна без наявності декларації про вибір сімейного лікаря.

Зауважимо!
Якщо лікар призначає вам консультацію, дослідження, лабораторний аналіз чи будь-яку іншу послугу, то саме він і має створити вам е-направлення в ЕСОЗ. Зазначення переліку послуг у паперовій документації чи деінде без створення е-направлення є порушенням порядку, затвердженого наказом МОЗ від 28.02.2020 № 586.
Якщо лікар спеціаліст відправляє вас за отриманням направлення до сімейного лікаря – вимагайте від нього\неї формування е-направлення одразу під час візиту.

Яка інформація зазначається в е-направленні?

Джерело фінансування

Кожне е-направлення містить інформацію про те, хто оплачуватиме надану послугу. В друкованій памʼятці це можна побачити в графі – медична програма.

Якщо в направленні зазначено – Програма державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, то така послуга є безоплатною для пацієнта, якщо він звернеться до лікарні, яка має договір з НСЗУ. Перелік надавачів з договором можна переглянути за посиланням.

Якщо в направленні зазначено – Інші джерела фінансування медичного обслуговування, то за таку послугу сплачуватиме пацієнт, страхова компанія тощо.

Важливо!

Пріоритетно лікар має вказати програму, за якою послуги надаються безоплатно для пацієнта, тобто Програму державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Номер е-направлення

Після створення е-направлення в ЕСОЗ пацієнту надходить смс-повідомлення (якщо він зареєстрований з номером телефону) з 16-значним номером направлення у форматі “Ваше направлення: 6495-7332-1362-2361”. 

Як видно з прикладу – смс містить груповий номер е-направлення. Пояснюємо, що це таке.

Припустимо, що лікар призначив вам три аналізи крові, УЗД-дослідження та консультацію ендокринолога. В ЕСОЗ для фіксації таких призначень лікар створить п’ять е-направлень, але всі вони матимуть один груповий номер. Тобто при зверненні до лабораторії та при записі на консультацію достатньо назвати цей номер, а лікар чи адміністратор перевірить за цим номером інформацію безпосередньо в ЕСОЗ.

Також для зручності опрацювання друкованої памʼятки направлення вона містить штрих-код, в якому і міститься груповий номер. Працівник реєстратури чи рецепції може відсканувати його сканером за наявності, що пришвидшує обслуговування пацієнтів.

Послуга 

Коли лікар фіксує призначення, він обирає необхідну послугу з каталогу, який містить код та назву необхідної послуги. Так, наприклад та ж консультація буде мати наступний вигляд: T67002, Консультація Ендокринолога.

Однак існують випадки, коли ініціатор направлення не може однозначно визначити, яка саме послуга має бути проведена, тому він може обрати групу послуг з каталогу, а вже виконавець направлення зазначить, яку саме послугу з цієї групи було виконано.

Крім коду та назви послуги чи групи послуг, в направленні також може бути зазначено кількість таких послуг. Тобто якщо, наприклад, лікар призначає курс лікувального масажу, який складається з 15 сеансів, то лікарю не потрібно створювати 15 направлень, а достатньо створити одне та вказати необхідну кількість. 

Термін дії направлення

Скористатися медпослугою за е-направленням можна впродовж року з дня його формування. Однак варто пам’ятати, що залежно від медичних послуг деякі з них важливо зробити у визначений термін, який визначає лікар. У таких випадках термін дії самого направлення – 1 рік, але пацієнту варто зважати на той термін використання направлення, який рекомендує лікар. 

Про інші питання стосовно використання е-направлень читайте в наступних публікаціях. 

Джерело: Ehealth